Stomatolog Barbara Wojciechowska - dobry dentysta - ortodoncja i protetyka Katowice


Chirodoncja

Chirodoncja to system leczenia stworzony przez dr Roberta Walkera oparty na równowadze trzech elementów:

  • zdrowia biomechanicznego,
  • zdrowia biochemicznego,
  • zdrowia elektromagnetycznego.

Organizm ludzki to zbiór elementów ściśle ze sobą powiązanych, uszkodzenie jednego z nich ma wpływ na pozostałe. System nerwowy i mięśniowo - szkieletowy najlepiej funkcjonują, gdy są wypoziomowane. Powstałe przy wadach zgryzu skrzywienie płaszczyzny zgryzowej powoduje nawykową próbę poziomowania jej, czego następstwem jest pochylenie głowy w jedną stronę podczas przełykania śliny, czyli około 2000 razy na dobę. Mechanizm kompensacyjny zadziała wtedy w następujący sposób:

wysoka głowa - niskie ramię - wysokie biodro

Największą grupę zniekształceń zgryzu stanowi tzw. zaburzenie klasy II - czyli cofnięta żuchwa i zwężony górny łuk zębowy. Z tą wadą zgryzu związane jest często zwyrodnienie stawu skroniowo - żuchwowego. Jedną z przyczyn powstawania tej wady są zaburzenia oddechowe. Przerośnięty migdał środkowy i migdałki podniebienne oraz przerost małżowin nosowych w wyniku alergii powodują oddychanie przez usta. Najsilniejsze mięśnie w naszym organiźmie - żwacze, ściskają górny łuk zębowy, powodując jego zwężenie. Sklepienie podniebienia unosi się do góry, ograniczając drożność jamy nosowej i powodując skrzywienie przegrody nosowej. Zaburza się układ anatomiczny czaszki, co z kolei wpływa na wymianę powietrza w zatokach. Infekcje zatok i zastój powietrza w nosie powodują chroniczny katar, który jeszcze bardziej uniemożliwia oddychanie przez nos. Pacjent jest niedotleniony, czego objawem są podkrążone oczy.

Cofnięta żuchwa oznacza przesuniętą do tyłu głowę stawową żuchwy, która uciska na biegnącą tam tętnicę i nerwy, co może powodować bóle głowy. Zwężenie górnego łuku zębowego powoduje cofnięcie żuchwy do tyłu, za nią cofa się język, dodatkowo zwężając drogi oddechowe. Człowiek aby oddychać musi wysunąć głowę do przodu, a to z kolei rozpoczyna proces zniekształcania postawy. Stałe pochylenie głowy do przodu - to stałe napięci mięśni: podpotylicznego, tylnego karku, trapezowego, ból tych mięśni a także skrzywienie odcinka szyjno - piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Aby zachować równowagę przy wysunięciu głowy do przodu, ramiona „idą" do tyłu a miednica do przodu.

Mamy więc do czynienia ze skrzywieniem kręgosłupa a w konsekwencji ucisku na nerwy biegnące między kręgami, w wyniku tego organy wewnętrzne nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Początkowo organizm dokonuje wielu prób kompensacji, ale w końcu dochodzi do sytuacji, gdy nie może efektywnie kompensować przeciążeń i wtedy pojawia się ból.

Celem chirodoncji jest :

  • wyrównanie płaszczyzn strukturalnych (biomechaniki) przy udziale lekarzy laryngologów, ortopedów, fizykoterapeutów, chiropraktyków,
  • zrównoważenie systemu czaszkowego poprzez manualne zabiegi czaszkowe oraz ortopedię stomatologiczną (wysuwanie i rozszerzanie żuchwy i szczęki),
  • ustawienie prawidłowego zgryzu za pomocą ortodoncji, protetyki i stomatologii kosmetycznej,
  • zaspokojenie potrzeb żywieniowych ciała (minerały, witaminy, mikroelementy, aminokwasy),
  • doprowadzenie do równowagi elektromagnetycznej przy wykorzystaniu akupunktury, ziół i homeopatii.