Stomatolog Barbara Wojciechowska - dobry dentysta - ortodoncja i protetyka Katowice


Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy, a raczej para stawów to rodzaj zawiasów łączących dolną szczękę (czyli żuchwę) z czaszką (a konkretnie z kością skroniową). Głowa kości żuchwy wpasowuje się do wgłębienia w kości skroniowej (dołu stawowego). Współpracę tych dwóch kości amortyzuje krążek stawowy, a całośc jest otoczona torebką stawową. Staw jest stabilizowany więzadłami i mięśniami, których równowaga gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie. Mały krążek stawowy zapobiega uciskom na nerwy i naczynia krwionośne. Ze względu na newralgiczną lokalizację (pomiędzy żuchwą a czaszką) jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na czynność nerwowo-mięśniową głowy i szyi. Stawy skroniowo-żuchwowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe mają najwięcej receptorów odpowiedzialnych za równowagę ciała, a ich wzajemny układ jest bardzo ważny dla ogólnego stanu zdrowia (zakładka: leczenie chirodontyczne). Jakiekolwiek przemieszczenie głowy kości żuchwy w dole stawowym powoduje niesymetryczną reakcję mięśni, co generuje ich przykurcze nawet w rejonach odległych od stawu i w konsekwencji wywołuje ból mięśni głowy, szyi, karku a nawet pleców. Dodatkowo jeżeli głowa żuchwy przemieszcza się w kierunku przewodu słuchowego, może następować ból uszu i zaburzenia słuchu.

Na nieprawidłową pozycję głowy kości żuchwy w dole stawowym mają wpływ: wady zgryzu, nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, braki zębowe, wady postawy i urazy.


Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego:

 • ograniczenie maksymalnego rozwarcia szczęk,
 • ograniczenie ruchów bocznych żuchwy
 • zbaczanie żuchwy podczas otwierania
 • ból przy otwieraniu
 • klikanie, trzeszczenie w stawie podczas otwierania lub zamykania.


Nieleczona dysfunkcja stawu z czasem się pogłębia i powoduje dalsze konsekwencje :

 • zaciskanie i zgrzytanie zębami, czyli bruksizm
 • silne bóle głowy, często mylone z migrenami (ból stawowy jest obustronny i zaczyna się od skroni promieniując do ramion, podczas gdy migreny są jednostronne i połączone ze światłowstrętem),
 • bóle uszu, szumy i dzwonienie w uszach,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • zaburzenia snu,
 • depresja.

Reasumując należy podkreślic, że zespół dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może manifestować się zarówno objawami bezpośrednio związanymi z samym stawem, jak również może dawac objawy pozornie związane z innymi chorobami. Badania wykazały, że w 92% przyczyną bólu głowy jest nieprawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, które często błędnie rozpoznane leczone jest jako migrena. Pacjenci skarżący się na uporczywe bóle głowy całymi latami niepotrzebnie zażywają leki przeciwbólowe, które niestety znoszą tylko uczucie bólu, nie lecząc samej przyczyny. Również pozostałe wyżej wymienione objawy często są przyczyną nieprawidłowego rozpoznania i leczenia. Aby temu zapobiec pacjenci mający jakiekolwiek wątpliwości powinni zgłosić się do przeszkolonego stomatologa, który po wykluczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, skieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności w celu znalezienia przyczyny objawów chorobowych. Jeżeli po badaniu okaże się, że powodem różnych dolegliwości może być staw skroniowo-żuchwowy, to wówczas podjęte leczenie zaoszczędzi pacjentom wiele zdrowia i czasu. Leczenie obejmuje najpierw diagnostykę i pierwszą pomoc w postaci szyny repozycjonującej prawidłowo głowę kości żuchwy w dole stawowym, następnie w zależności od wieku i stanu uzębienia postępowanie ortodontyczne, protetyczne lub chirodontyczne w celu uzyskania prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie chrapania i okresowego bezdechu

Chrapanie i okresowy bezdech to poważne schorzenie, które nieleczone może zagrażać życiu, a w łagodniejszej postaci często denerwuje partnera i ujemnie wpływa na relacje małżeńskie. Jeżeli w ciągu nocy bezdech występuje więcej niż 30 razy to mówimy o chorobie zwanej bezdechem sennym. Następstwem tej choroby jest niedotlenienie, powodujące nadciśnienie, choroby serca, a w skrajnej sytuacji może być przyczyną zejśc śmiertelnych podczas snu. Najczęściej bezdech senny osłabia dzienną aktywnośc pacjenta, który jest senny i zmęczony. Do leczenia chrapania i bezdechu zalecam specjalne szyny, które wysuwają język i żuchwę w dół i do przodu, udrażniając tym samym drogi oddechowe. Możliwe jest też leczenie przy pomocy aparatu epigenetycznego homeoblock, dzięki któremu trwale poszerzamy drogi oddechowe.