Stomatolog Barbara Wojciechowska - dobry dentysta - ortodoncja i protetyka Katowice

Ortodoncja Katowice

Leczenie ortodontyczne rozpoczynamy u naszych najmłodszych pacjentów już w okresie uzębienia mlecznego bezpośrednio po rozpoznaniu wady zgryzu lub nieprawidłowych nawyków, których wyeliminowanie w odpowiednim czasie zapobiega powstawaniu zaburzeń układu żucia. Świadomi rodzice, którzy rozumieją istotę problemu nie powinni czekać z rozpoczęciem leczenia do wyrżnięcia się wszystkich zębów stałych, kiedy koszty leczenia rosną, a samo leczenie się wydłuża.
Zaleca się zatem odbycie wizyty u ortodonty.

Można wyróżnić trzy fazy leczenia:


Wczesne leczenie ortodontyczne - Faza I

Aparaty czynnościowe używane są u rosnących dzieci by rozwiązac problem wąskich górnych i dolnych szczęk, co może spowodowac stłoczenia stałych zębów. Kiedy  górna i dolna szczęka zostaną rozszerzone do normalnego kształtu i rozmiaru, w większości przypadków nie trzeba usuwać zębów stałych. Aparaty czynnościowe pomagają wyleczyć zaburzenia kostne, podczas gdy aparaty stałe korygują wady zębowe.

Doskonałym wiekiem na rozpoczęcie leczenia aparatami czynnościowymi jest okres kiedy dziecko ma 4-11 lat. Dla najmłodszych idealne będą aparaty miofunkcyjne, które stymulują prawidłową funkcję mięśni warg i policzków, a przede wszystkim języka. Aparaty te są wykonane z silikonu, są bardzo wygodne, miękkie i chętnie noszone przez dzieci. U dzieci z dużym zwężeniem szczęk wykonuję aparaty płytowe ze śrubami rozszerzającymi w dwóch lub trzech kierunkach. Aparaty fazy I są aparatami ruchomymi i wymagają współpracy małego pacjenta oraz jego rodziców. Aparaty czynnościowe rozszerzające łuk zębowy mogą byc też używane u dorosłych w celu rozbudowy łuku do normalnego kształtu i rozmiaru przed założeniem aparatu stałego. Zastosowanie aparatów czynnościowych I fazy może zmiejszyc czas noszenia aparatu stałego, może też zmiejszyc potrzebę usuwania zdrowych zębów stałych.


Leczenie ortodontyczne - Faza II

W tej fazie pacjent otrzymuje aparat stały, który w większości przypadków zawiera zamki oraz łuk ortodontyczny. Zamki to małe prostokątne zaczepy przyklejone do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Zamki mogą byc metalowe lub kosmetyczne. W środku zamka znajduje się szczelina, w którą zakłada się łuk ortodontyczny. W celu przytwierdzenia łuku do zamków stosuje się małe, różnokolorowe gumki - ligatury. Można też zastosowac zamki bezligaturowe, które skracają czas leczenia oraz umożliwiają ograniczenie ilości wizyt kontrolnych. Zalecane są zwłaszcza dla osób bardzo zajętych lub często wyjeżdżających.

Ta faza leczenia ortodontycznego  zwykle trwa od 12 do 24 miesięcy, trzeba jednak pamiętac , że szacowany czas leczenia podawany jest w przybliżeniu. Lekarz korzystając z narzędzi w postaci modeli diagnostycznych i cefalometrii stawia diagnozę oraz sporządza plan leczenia, według którego postępuje i realizuje wyznaczone cele. Sukces w leczeniu ortodontycznym jest wynikiem współpracy pacjenta oraz lekarza. Szczególnie w tej fazie, czas leczenia zależy od wypełniania zaleceń lekarza oraz samodyscypliny pacjenta.

Retencja - Faza III

Po zakończeniu fazy II w celu utrzymania osiągniętych rezultatów konieczne jest noszenie aparatów retencyjnych.Ta faza leczenia trwa od 2 do 5 lat, a w niektórych przypadkach zalecane jest dłuższe noszenie retainerów.

By odwiedzić naszego ortodontę, zapraszamy do działu kontakt, by umówić się na wizytę w Katowicach.