Umów się na wizytę +48 695 665 939

Chirodoncja

Chirodoncja to system leczenia stworzony przez dr Roberta Walkera oparty na równowadze trzech elementów:

Organizm ludzki to zbiór elementów ściśle ze sobą powiązanych, uszkodzenie jednego z nich ma wpływ na pozostałe. System nerwowy i mięśniowo - szkieletowy najlepiej funkcjonują, gdy są wypoziomowane. Powstałe przy wadach zgryzu skrzywienie płaszczyzny zgryzowej powoduje nawykową próbę poziomowania jej, czego następstwem jest pochylenie głowy w jedną stronę podczas przełykania śliny, czyli około 2000 razy na dobę. Mechanizm kompensacyjny zadziała wtedy w następujący sposób: wysoka głowa - niskie ramię - wysokie biodro.

Największą grupę zniekształceń zgryzu stanowi tzw. zaburzenie klasy II - czyli cofnięta żuchwa i zwężony górny łuk zębowy. Z tą wadą zgryzu związane jest często zwyrodnienie stawu skroniowo - żuchwowego. Jedną z przyczyn powstawania tej wady są zaburzenia oddechowe. Przerośnięty migdał środkowy i migdałki podniebienne oraz przerost małżowin nosowych w wyniku alergii powodują oddychanie przez usta. Najsilniejsze mięśnie w naszym organizmie - żwacze, ściskają górny łuk zębowy, powodując jego zwężenie. Sklepienie podniebienia unosi się do góry, ograniczając drożność jamy nosowej i powodując skrzywienie przegrody nosowej. Zaburza się układ anatomiczny czaszki, co z kolei wpływa na wymianę powietrza w zatokach. Infekcje zatok i zastój powietrza w nosie powodują chroniczny katar, który jeszcze bardziej uniemożliwia oddychanie przez nos. Pacjent jest niedotleniony, czego objawem są podkrążone oczy.

Cofnięta żuchwa oznacza przesuniętą do tyłu głowę stawową żuchwy, która uciska na biegnącą tam tętnicę i nerwy, co może powodować bóle głowy. Zwężenie górnego łuku zębowego powoduje cofnięcie żuchwy do tyłu, za nią cofa się język, dodatkowo zwężając drogi oddechowe. Człowiek aby oddychać musi wysunąć głowę do przodu, a to z kolei rozpoczyna proces zniekształcania postawy. Stałe pochylenie głowy do przodu - to stałe napięcie mięśni: podpotylicznego, tylnego karku, trapezowego, ból tych mięśni a także skrzywienie odcinka szyjno-piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Aby zachować równowagę przy wysunięciu głowy do przodu, ramiona „idą" do tyłu a miednica do przodu.

Mamy więc do czynienia ze skrzywieniem kręgosłupa a w konsekwencji ucisku na nerwy biegnące między kręgami, w wyniku tego organy wewnętrzne nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Początkowo organizm dokonuje wielu prób kompensacji, ale w końcu dochodzi do sytuacji, gdy nie może efektywnie kompensować przeciążeń i wtedy pojawia się ból.

Celem chirodoncji jest:

Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.