Umów się na wizytę +48 695 665 939

Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy, a raczej para stawów to rodzaj zawiasów łączących dolną szczękę (czyli żuchwę) z czaszką (a konkretnie z kością skroniową). Głowa kości żuchwy wpasowuje się do wgłębienia w kości skroniowej (dołu stawowego). Współpracę tych dwóch kości amortyzuje krążek stawowy, a całość jest otoczona torebką stawową. Staw jest stabilizowany więzadłami i mięśniami, których równowaga gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie. Mały krążek stawowy zapobiega uciskom na nerwy i naczynia krwionośne. Ze względu na newralgiczną lokalizację (pomiędzy żuchwą a czaszką) jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na czynność nerwowo-mięśniową głowy i szyi. Stawy skroniowo-żuchwowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe mają najwięcej receptorów odpowiedzialnych za równowagę ciała, a ich wzajemny układ jest bardzo ważny dla ogólnego stanu zdrowia (zakładka: leczenie chirodontyczne). Jakiekolwiek przemieszczenie głowy kości żuchwy w dole stawowym powoduje niesymetryczną reakcję mięśni, co generuje ich przykurcze nawet w rejonach odległych od stawu i w konsekwencji wywołuje ból mięśni głowy, szyi, karku a nawet pleców. Dodatkowo jeżeli głowa żuchwy przemieszcza się w kierunku przewodu słuchowego, może następować ból uszu i zaburzenia słuchu.

Na nieprawidłową pozycję głowy kości żuchwy w dole stawowym mają wpływ: wady zgryzu, nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, braki zębowe, wady postawy i urazy.

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego:

Nieleczona dysfunkcja stawu z czasem się pogłębia i powoduje dalsze konsekwencje:

Reasumując należy podkreślić, że zespół dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może manifestować się zarówno objawami bezpośrednio związanymi z samym stawem, jak również może dawać objawy pozornie związane z innymi chorobami. Badania wykazały, że w 92% przyczyną bólu głowy jest nieprawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, które często błędnie rozpoznane leczone jest jako migrena. Pacjenci skarżący się na uporczywe bóle głowy całymi latami niepotrzebnie zażywają leki przeciwbólowe, które niestety znoszą tylko uczucie bólu, nie lecząc samej przyczyny. Również pozostałe wyżej wymienione objawy często są przyczyną nieprawidłowego rozpoznania i leczenia. Aby temu zapobiec pacjenci mający jakiekolwiek wątpliwości powinni zgłosić się do przeszkolonego stomatologa, który po wykluczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, skieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności w celu znalezienia przyczyny objawów chorobowych. Jeżeli po badaniu okaże się, że powodem różnych dolegliwości może być staw skroniowo-żuchwowy, to wówczas podjęte leczenie zaoszczędzi pacjentom wiele zdrowia i czasu. Leczenie obejmuje najpierw diagnostykę i pierwszą pomoc w postaci szyny repozycjonującej prawidłowo głowę kości żuchwy w dole stawowym, następnie w zależności od wieku i stanu uzębienia postępowanie ortodontyczne, protetyczne lub chirodontyczne w celu uzyskania prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

barwoj.jpg

Aparaty wspierające leczenie stawu skroniowo-żuchwowego:

barwoj.jpg

Aparat A.L.F. wykonany jest z cienkiego drutu,doginany indywidualnie dla każdego pacjenta. Umieszczony jest na stałe od strony podniebienia (aparat górny) lub języka (aparat dolny) powoduje m.in. obniżenie napięcia mięśni w układzie stomatognatycznym oraz przywrócenie prawidłowej funkcji języka.

Dzięki temu aparat ma działanie czynnościowo – funkcjonalne następstwem czego może być poprawa zaburzeń w obrębie stawu skroniowo- żuchwowego, zmiana toru oddechowego, przebudowa kości twarzy i poprawa symetrii twarzy.

Leczenie chrapania i okresowego bezdechu.

Chrapanie i okresowy bezdech to poważne schorzenie, które nieleczone może zagrażać życiu, a w łagodniejszej postaci często denerwuje partnera i ujemnie wpływa na relacje małżeńskie. Jeżeli w ciągu nocy bezdech występuje więcej niż 30 razy to mówimy o chorobie zwanej bezdechem sennym. Następstwem tej choroby jest niedotlenienie, powodujące nadciśnienie, choroby serca, a w skrajnej sytuacji może być przyczyną zejść śmiertelnych podczas snu. Najczęściej bezdech senny osłabia dzienną aktywność pacjenta, który jest senny i zmęczony. Do leczenia chrapania i bezdechu zalecam specjalne szyny, które wysuwają język i żuchwę w dół i do przodu, udrażniając tym samym drogi oddechowe. Możliwe jest też leczenie przy pomocy aparatu epigenetycznego homeoblock, dzięki któremu trwale poszerzamy drogi oddechowe.

Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.