Profilaktyka
Profilaktykę, która ma na celu zachowanie zdrowych zębów oraz tkanek otaczających zęby, możemy podzielić ze względu na rodzaj i miejsce wykonywanych zabiegów:
- zabiegi wykonywane w domu
Podstawą samodzielnie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej jest odpowiednio dobrana metoda szczotkowania zębów. W przypadku manualnych szczotek do mycia zębów zaleca się stosowanie metody wymiatającej w połączeniu z odpowiednim masażem dziąseł (dla osób dorosłych) lub metody "roll", polegającej na wykonywaniu okrężnych ruchów szczoteczką (w przypadku dzieci). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie szczotek elektrycznych z okrągłą główką, znacznie ułatwiających higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno być wykonywane minimum trzy razy dziennie, po każdym posiłku. Oprócz odpowiednich metod szczotkowania można stosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak: płukanie przestrzeni międzyzębowych irygatorem oraz czyszczenie tych przestrzeni nicią dentystyczną. Należy pamiętać, że zabieg irygacji powinien być przeprowadzony przed szczotkowaniem zębów. W przypadku braku dostępu do możliwości umycia lub irygacji zębów (np. w pracy) można stosować powszechnie dostępne płukanki, które zmniejszają ilość bakterii w ustach i odświeżają oddech.
- profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym
Podstawowym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie dentystycznym jest usuwanie kamienia nazębnego, który powstaje na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Kamień jest usuwany za pomocą ultradźwięków. Niestety po operacji usuwania kamienia na zębach pozostaje osad, który występuje w nadmiernych ilościach u osób spożywających duże ilości kawy lub herbaty oraz palących papierosy. Osad jest usuwany za pomocą piaskowania oraz polerowania przy użyciu odpowiednich past profilaktycznych. Końcowym etapem zabiegów profilaktycznych jest wzmocnienie szkliwa zębów lakierem fluorowym lub zastosowanie preparatu "Tooth Mousse - szkliwo w płynie", który dostarcza wysoko stężonego wapnia i fosforanów, przywracając równowagę mineralną w jamie ustnej.
Bardzo ważnym zabiegiem profilaktycznym stosowanym u dzieci w nowo wyrżniętych zębach stałych jest lakowanie bruzd, dzięki czemu zdrowe bruzdy zostają uszczelnione, odcinając bakteriom możliwość rozwoju próchnicy w bruzdach.