Umów się na wizytę +48 695 665 939

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem następstw najpopularniejszej choroby zębów, jaką jest próchnica. Główną jej przyczyną jest płytka nazębna, czyli odkładający się nieustannie osad z resztek jedzenia oraz bakterie. Następstwem nieusuwania jej jest powstawanie nieestetycznych plam próchnicowych a następnie ubytków próchnicowych. Nieleczone mogą spowodować uszkodzenie twardej tkanki zęba i odsłonięcie miazgi, co powoduje nieprzyjemny ból.

zabek.jpg

W skrajnych przypadkach nieleczona przez długi czas próchnica może doprowadzić do stanów zapalnych miazgi, co wymaga leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe (inaczej zwane endodontycznym) polega na usunięciu zapalnie zmienionej lub martwej miazgi zęba w znieczuleniu miejscowym, odpowiednim opracowaniu kanałów zęba leczonego oraz wypełnieniu ich biozgodnym materiałem. Liczba kanałów i ich kształt zależy od rodzaju zęba i złożoności systemu korzeniowego. Ząb po leczeniu kanałowym zawsze jest zębem słabszym niż ząb naturalny. Odbudowuje się go używając wkładów z włókna szklanego oraz specjalnych materiałów wypełniających lub wykonując korony protetyczne.

Należy pamiętać, że w stomatologii zachowawczej istotną rolę odgrywa profilaktyka, dlatego każde dziecko powinno odwiedzić stomatologa przynajmniej raz na 3 miesiące, natomiast dorosły człowiek - co pół roku!

Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.